Federatia Volum

Asociația Help Autism a lansat AHA KIDS – clubul dedicat filosofiei învățării prin joacă

 

“Fiecare copil este unic insa milioane de copii au fost identificati ca avand nevoi speciale. Depasim etichetele si acceptam provocarea de a gasi impreuna solutii.  Acest loc de joaca este cel mai bun cadru in care copiii, cu orice nivel de abilitate, sa se joace si sa exploreze.”  – Catalin Moisescu, administrator AHA KIDS.

AHA KIDS este o companie, infiintata sub forma unei structuri de economie sociala, care isi propune sa ofere servicii orientate catre familie, menite sa indeplineasca si chiar sa depaseasca cele mai exigente cerinte ale parintilor.

Scopul nostru este de a oferi un loc de joaca unic, cu o mare varietate de jucarii educative si ateliere de lucru diverse pentru veni in intampinarea nevoilor copilului intr-un mediu sigur si distractiv. Este dovedit faptul ca cei mici invata prin joc iar eforturile noastre vizeaza tocmai acest aspect! Copiii sunt angajati in activitati potrivite varstei si nevoilor lor, care ii vor ajuta la dezvoltarea gandirii creative, a capacitatilor senzoriale, limbajului si imaginatiei.

Clubul AHA KIDS a fost dezvoltat pentru a ajuta copiii, indiferent de capacitatile lor, sa se dezvolte si sa invete. Specializata in lucrul cu copiii cu nevoi speciale, in deosebi cu cei care prezinta tulburari din spectrul autist, echipa AHA KIDS se axeaza nu doar pe ingrijirea si dezvoltarea capacitatilor acestor copii, ci si pe formarea abilitatilor copiilor tipici. Prin personalul nostru specializat, format din psihopedagogi si educatori, activitatile si programele pe care le propunem vrem sa ajutam la dezvoltarea celor mici pe toate planurile, de la comunicare, modelarea comportamentului si interactiune sociala la  motivatie, dezvoltare intelectuala, concentrare, auto-ingrijire si de ce nu, rezistenta fizica.

“Ne-am dorit sa oferim un spatiu prietenos, accesibil pentru comunitate, bogat in oportunitati de joaca terapeutice, de invatare si de agrement. Avand in vedere experienta noastra in terapia copiilor cu TSA, si fiind la randul nostru parinti, am inteles ca jocul este limbajul comun si ingredientul esential in dezvoltarea oricarui copil. Prin furnizarea unui mediu axat in acelasi timp pe invatare si joaca putem oferi experienta unui loc unic. AHA KIDS este un spatiu minunat pentru TOTI copiii, de la cei aflati, in prezent, in terapie la cei care au nevoie doar de un loc bun de joaca.” – Daniela Bololoi, presedinte Asociatia Help Autism

Clubul nostru a fost conceput punandu-se accent in principal pe invatarea spontana intr-un mediu interactiv variat care incurajeaza dezvoltarea abilitatilor copilului prin stimularea imaginatiei si evitarea rutinei. Misiunea noastra este sa cream un mediu incluziv cu servicii excelente si programe de calitate, cu o atmosfera jucausa dar in acelasi timp educationala. Este ideal pentru parintii si ingrijitorii care doresc sa isi expuna copiii unui mediu imaginativ si distractiv in care acestia se pot juca, explora si invata. De la stimulare senzoriala la jocuri de puzzle si karaoke, ateliere de pictura, colaj, olarit si fotografie, clubul nostru foloseste activitati pe baza de jocuri si jucarii pentru a provoca trupul si mintea.

Centrul AHA KIDS va oferi nu numai echipamente atent selectate si un personal foarte bine instruit ci si cursuri interactive, adaptate varstei, de: limbi straine, stiinte, IT, oratorie ori bune maniere. Pentru zile de relaxare oferim ore deschise de joaca si chiar posibilitatea organizarii aniversarilor sau petrecerilor private.

AHA KIDS – Centru de joaca si evenimente este infiintant de Asociatia Help Autism in cadrul proiectului “Dezvoltarea Economiei pentru o sustenabilitate Sociala-DESS” finantat prin FONDUL SOCIAL EUROPEAN, Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013. In cadrul centrului au fost create 7 noi locuri de munca, dintre care 6 adresate persoanelor din grupurile vulnerabile descrise in proiect.

 

Persoana de contact:

Laura Magdalena Lazar – Manager Proiect

e-Mail: dess@helpautism.ro

Tel: 0723.157373